simplebooklet thumbnail

polish version

NOWE EUROPEJSKIE PRZYGODY GRUFFALO

 

KIDS READ THE WORLD 2015

FRAGMENT ISLANDZKI ZAWIERAJĄCY PRZEDMIOTY Z FRANCJI

lustro, które zamienia w ksieżniczkę każdego, kto na nie spojrzy

księżycowe okulary

pozytywka z ukrytym w środku klaunem

latające buty

gadający kosz

Dawno dawno temu Grufallo bawił się w islandzkim śniegu niedaleko kaloszowego parku nad brzegiem morza.

Gruffalo dostrzegł przysypane śniegiem          , spojrzał w nie i natychmiast zamienił się w królewnę.

Wtedy nadszedł               i zamienił go z powrotem w Gruffalo z pyskiem podobnym do twarzy kosza.

Wkrótce nadfrunęły do niego                    i wspólnie znaleźli                   .

                       i                      zaczęli podskakiwać po całej okolicy. Ale Gruffalo wspiął się na

 

wielkie wzgórze i zobaczył tam                . Włożył je i zamienił się w księżyc!

 

Ten powędrował prosto w kosmos, na szczęście                   z                 podskoczył w tańcu na

 

tyle wysoko, że ściągnął Gruffalo-księżyc z powrotem na ziemię.

 

Księżyc spojrzał w           i ponownie zamienił się w Gruffalo. Wtedy Gruffalo wrócił do

 

przedszkola Holt i bawił się z dziećmi. 

 FRAGMENT POLSKI ZAWIERAJĄCY PRZEDMIOTY Z ISLANDII

 

Latający samolot z wielkimi uszami

Wirujące  misie

Chodzące klocki z wielkim purpurowym nosem

Magiczna drabina 

Różowa żyrafa pryskająca wodą z uszu

Na szczycie wulkanu, który znajdował się niedaleko przedszkola Holt, Gruffalo dostrzegł przedziwny                    . Wszedł do środka, gdy nagle zamknęły się za nim drzwi.                wzbił się w powietrze, i wtedy Gruffalo usłyszał małe „Pszczółki“ – dzieci z Polski bawiące się w chowanego w ogrodzie. Wtedy Gruffalo zdecydował się polecieć do Polski, a Pszczółki pomogły mu znaleźć właściwą drogę. Gdy Gruffalo przelatywał nad Oceanem napotkał wielkie sztormowe fale, na których unosiły się dwa            w kołach ratunkowych. Gdy Gruffalo wylądował w ogrodzie przywitała go        

 

Gruffalo przemókł do suchej nitki, ale przy okazji umył mu się                tak, że lśnił w słońcu jak złoto. Razem z dziećmi Gruffalo zjechał windą do wnętrza kopalni, głęboko pod ziemię. Spotkał Skarbnika – dobrego ducha kopalni, który podarował mu wyjątkowy zestaw                   .

 

Gruffalo ucieszył się bardzo. W jednym z kopalnianych korytarzy odnalazł                       . Razem z  Gruffalo wspiął się po                        prosto do swoich przyjaciół ze Słowenii...

FRAGMENT SŁOWEŃSKI ZAWIERAJĄCY PRZEDMIOTY Z POLSKI

motyl z dziesięcioma skrzydłami

pierdzący naleśnik

ośmiornica, która łaskocze mackami

gadające drzewo robiące kawały

skrzypiące drzwi

Gruffalo rozejrzał się dookoła zupełnie zaskoczony, nie miał bowiem pojęcia, gdzie się znalazł. Stanął przed dużym budynkiem i usłyszał dziecięce śmiechy i śpiewanie…

 Otworzył          i znalazł się w pokoju pełnym dzieci – to były dzieci ze Słowenii, małe Biedronki.

 

Dzieci jadły właśnie naleśniki z czekoladą, wokoło pachniało tak bardzo, że Gruffalo również chciał się nimi poczęstować.  Dzieci przygotowały mu jednego naleśnika, a był to wyjątkowy                !

 

Tak więc gdy Gruffalo zrobił jednego gryza, nagle rozniósł się tak dziwny zapach, że wszystkie dzieci uciekły…

Na podwórku rosło wielkie drzewo. Gruffalo nie wiedział jeszcze, że to wyjątkowe               . Szybko wspiął się na drzewo, ale ono nagle zniknęło, a Gruffalo leżał jak długi na trawie. Usłyszał śmiech i w tej samej chwili jabłko pacnęło go w głowę.

Dzieci zabrały Gruffalo na wycieczkę nad brzeg morza. Pływali w morzu, w którym ukryła się              . Połaskotała Gruffalo, a on się śmiał i śmiał… Na szczęście przyleciał              i zabrał Gruffalo do jego przyjaciół do Hiszpanii.

FRAGMENT HISZPAŃSKI ZAWIERAJĄCY PRZEDMIOTY ZE SŁOWENII

latająca parasolka

dinozaur kichający cukierkami

tęczowy deszcz

biedronka śpiewająca kołysanki

zaczarowany pierścień

                i Gruffalo lecieli nad regionem La Rioja w Hiszpanii, gdy nagle usłyszeli                , więc wylądowali tam, by z bliska posłuchać pięknych piosenek…

 No i zasnęli! Dzieci z Herce, jedenaście małych Świetlików, znalazły ich na podłodze i obudzili swoimi światełkami. Jaka to piękna niespodzianka dla Gruffalo! Był bardzo szczęśliwy, że mógł spotkać nowych przyjaciół! Ponieważ była to noc, Świetliki z C.R.A. Alto Cidacos zaprowadziły Gruffalo do wioski Enciso, gdzie natknęli się na              . Zjedli tyle słodyczy, że okropnie rozbolał ich brzuch i cierpiąc zasnęli. Kiedy się obudzili, byli nieco zdezorientowani, poślizgnęli się i wpadli do rzeki Cidacos. Nurt rzeki zabrał ich do Arnedillo, wprost do gorących źródeł. Wzięli więc kąpiel w źródłach, gdy spostrzegli mały świecący przedmiot, którym okazał się           . Gruffalo nałożył go na jeden ze swych palców u nóg i nagle wszyscy przestali odczuwać ból brzucha i teleportowali się to wioski Préjano. Zaczął padać                   .

 

To było bardzo zabawne, ale Gruffalo cały przemókł i raz po raz zmieniał kolory! Gruffalo zabrał          , która należała do Mary Poppins (akurat była wtedy w Préjano). Parasolka zabrała Gruffalo prosto do naszych sąsiadów z Francji. 

 FRAGMENT FRANCUSKI ZAWIERAJĄCY PRZEDMIOTY Z HISZPANII

 

peleryna niewidka

śpiewające krople wody

kwiat pozbawiony płatków

tygrys z gigantycznym ogonem

skaczące spodnie

Gruffalo wylądował na placu zabaw, gdzie dzieci z Francji spędzały przerwę. Chciał pobawić się razem z nimi, więc wspiął się na zjeżdżalnię. Ale pod jego ciężarem zjeżdżalnia się zawaliła! Dzieci zaczęły płakać. Wtedy jeden chłopiec o imieniu Eliott zaczął udawać, że jest magikiem i poradził dzieciom, żeby zabawiły się w skoki przez kozła korzystając z jego magicznych         . Wszystkie dzieci złapały Eliotta i miały wielką frajdę ze skakania tam i z powrotem!

Następnego dnia dzieci planowały pójść do cyrku, więc Gruffalo chętnie do nich dołączył. Oglądali show z tygrysami, ale Gruffalo nie mógł sobie podarować, by nie pobawić się z tymi małymi kociakami! Złapał jeden z tygrysich ogonków. Ogon zrobił się dłuższy i dłuższy… Tak długi, że                   zrobił z ogona wielki wirujący bączek i wyrzucił Gruffalo i dzieci wysoko do góry, na pobliskie pole.

Gruffalo upadł na słonecznik i złamał mu wszystkie płatki.           zaczął płakać. Łzy smutku płynęły strumieniami.                            podlewały kwiat na nowo. To co się wówczas stało było magiczne! Na kwiatku pojawiły się tęczowe płatki!

Niedaleko od tego miejsca, nad brzegiem morza, znajdował się mały lasek. Dzieci z Gruffalo zdecydowały pójść tamtą drogą. W lesie znaleźli szałas. Zajrzeli do środka. Na podłodze szłasu leżał skrawek materiału, wyglądający jak koc. Gdy tylko go podnieśli i spróbowali się nim okryć – zniknęli! To             , która na dodatek zaczęła unosić się wraz z niewidzialnym Gruffalo i niewidzialnymi dziećmi, które śmiały się z radości.

Kiedy wylądowali, ich oczom ukazał się magiczny ląd, który natychmiast rozpoznali. Była tam wspaniała zatoka z domami na palach, kopalnia, góry i lasy, zamek i mała rzeka! Bez wątpienia! To La La Land, kraina marzeń, którą stworzyli wspólnie z europejskimi kolegami! I wiecie co? Wszyscy koledzy z Islandii, Polski, Słowenii i Hiszpanii już tam na nich czekali!!!