Return to flip book view

Publikacija Vrtca

Page 1

VRTECLJUTOMERP U B L I K A C I J A 2 0 2 4 / 2 5“ MN O G O C V E T L I C I M A M , ” J E R E K E L .“ V E N D A R S O O T R O C I N A J L E P Š E C V E T L I C E O D V S E H ” .( O S C A R W I L D E )

Page 2

Prav poseben poudarek dajemo sodelovanju sstarši, saj želimo graditi sproščen odnos ter zroko v roki podpirati prav vsakega otroka.Trudimo se za oblikovanje pozitivnih vrednotkot so spoštovanje, poštenost, delavnost,odgovornost, čutenje. Vse to pa lahkodosežemo samo s skupno zastavljenimi cilji.Pri teh ciljih ne smemo zanemariti okolja tervseh ljudi, ki so pomembno vpeti v razvojotroka. Otroci potrebujejo ljubeče, iskrene,vesele in prijazne odrasle osebe v procesurazvoja in rasti, saj bodo le tako dosegli svojoptimalni razvoj. Lepo pozdravljeni... . . . V V R T C U L J U T O M E R , Š EP O S E B E J O T R O C I I N S T A R Š I !K S E N I J A Ž U M A N , R A V N A T E L J I C AOtroci so izhodišče vseh dejavnosti v vrtcu. Igra je otrokova primarnadejavnost in preko nje želimo otrokom približati vsebine, teme inznanja. Seveda pri tem ne pozabljamo na otrokove potrebe, na načindoživljanja in spoznavanja sveta ter izkustvenega učenja. Preko igre jimpribližamo nove vsebine ter na zanimiv in neposreden načinomogočamo pridobivanje novih znanj in izkušenj iz vseh področijdejavnosti kurikula: jezika, gibanja, umetnosti, narave, družbe inmatematike. Želimo si, da bi se otroci in odrasli počutili varno, sproščeno inustvarjalno ter da bi prav vsi otroci doživeli neskončno mnogo veselih,vznemirljivih in igrivih trenutkov ob vrstnikih in ob nas zaposlenih.

Page 3

Vrtec je sestavljen iz 2 enot: centralni vrtec, na Fulneški ulici 5 enota Ormoška, na Ormoški 21Uprava vrtca ima sedež na Fulneški ulici 5. OrganiziranostvrtcaRavnateljica: KSENIJA ŽUMAN (ksenija.zuman@guest.arnes.si)Svetovalna delavka: LILJANA KERČMAR (liljana.kercmar@guest.arnes.si)Tajnik: IVAN KAVAŠ (ivan.kavas@guest.arnes.si)Računovodkinja: DAMIJANA SOBOČAN (damijana.sobocan@guest.arnes.si) tel.: 02/585-1550fax: 02/585-1554 e-mail: vrtec.ljutomer@guest.arnes.si e-mail: vrtec.ormoska21@gmail.com POSLOVNI ČAS VRTCA od 5.30 do 17.00 ure** od 15.30 - 17.00 ure je organizirano dežurstvo v centralnem vrtcu naoddelku A. Poslovni čas in dežurstvo bomo prilagajali potrebam staršev. POSLOVNI ČAS UPRAVEOd ponedeljka do petka od 6.00 do 14.00 ure.

Page 4

Kurikulum vrtca upošteva javno veljavni nacionalni program zapredšolske otroke - Kurikuluma za vrtce. V vrtcu oblikujemoodprt izvedbeni kurikulum, ki omogoča zadovoljevanje potrebin interesov vsakega posameznega otroka. Razvijanje in bogatenje vzgojno-izobraževalnega dela nanivoju skupine in vrtca – Socialne veščine, prijateljstvo,komunikacija (krepiti veščino prijateljstva in spoštljivokomunikacijo med otroki v vseh starostnih obdobjih inodraslimi).Izboljšanje vzgojno-izobraževalnega dela na podlagistalnega strokovnega izpopolnjevanja in spremljanjeotrokovega napredka in razvoja.Gibanje-oblikovanje aktivnega življenjskega sloga.Vzgoja za vrednote.Skrb za ohranjanje okolja.Značilnosti kurikuluma za vrtce

Page 5

demokratičnost in pluralizem;avtonomnost, strokovnost in odgovornost zaposlenih;enake možnosti za otroke in starše upoštevajoč različnostmed otroki;pravica do izbire in drugačnosti;ohranjanje ravnotežja med otrokovim telesnim in duševnimrazvojem;sodelovanje s starši in okoljem terspoštovanje zasebnosti in intimnosti. Spoštovanje in upoštevanje otrokove individualnosti,drugačnosti, zasebnosti.Nudenje izbire otroku v zvezi z vsakdanjim življenjem,delom in vsemi dejavnostmi v vrtcu, glede na njegovepotrebe, interese in sposobnosti.Aktivno vključevanje otrok pri načrtovanju, oblikovanju tersprejemanju odločitev in odgovornosti.Kakovostne osebne interakcije med otroki ter med otroki inodraslimi, spodbujanje ugodne socialno - čustvene klime.Razvojno - procesni pristop, ki poudarja razvojno in aktivnovlogo otroka: spodbujanje otrokovih lastnih strategijdojemanja, izražanja, razmišljanja, ki so zanj značilne vposameznem razvojnem obdobju.Strokovna avtonomija in odgovornost vseh strokovnih indrugih delavcev vrtca.NačelaBistveni poudarkiI Z K U R I K U L A Z A V R T C E K O T J A V N O V E L J A V N E G AN A C I O N A L N E G A D O K U M E N T AP O K A T E R I H S E I Z V A J A P R E D Š O L S K A V Z G O J A :

Page 6

IGRO OTROK: otroci se preko igre učijo, spoznavajo novevsebine. Otroci imajo pestre možnosti za samostojno igro,igro v paru in skupini. Pomembna je igra v različnih bivalnihokoljih: v igralnici, garderobi, na igrišču, v parku, gozdu... Vsleherni igri namreč otroci pridobivajo nove kompetence zanadaljnje življenje. V igri se otrok nauči biti neodvisen odsvojega okolja, hkrati pa ga igra spodbudi, da je aktiven, terse preizkuša v vedno novih situacijah. Pri tem je pomembnausmerjenost igre v varovanje in ohranjanje okolja.UČENJE OTROK: poudarek je na smiselnem insodelovalnem aktivnem učenju skozi igro, spodbudnemučnem okolju in učenju na prostem. Posebna pozornost jeusmerjena na pridobivanje pomembnih življenjskih izkušenjin novega znanja skozi aktivne metode učenja. Vsepedagoške delavke so se na tem področju posebejizobraževale. Pomembna je smiselna povezanost medrazličnimi področji dejavnosti ter spodbudno učno okolje zštevilnimi miselnimi izzivi.DNEVNA RUTINA: poleg otrokovih mentalnih potreb jepotrebno skrbeti tudi za njegove fizične potrebe. Skrbimo,da za otroke poteka dnevna rutina v prijetnem vzdušju, dase skozi dnevno rutino učijo samostojnosti in skrbi zalastno varnost, zdravje, higieno in pri tem izhajamo izindividualnih potreb otrok (počitek, prehranjevanje…).Poudarek je na samopostrežnem načinu prehranjevanja.Glavni poudarki izvedbenega kurikulaI Z V E D B E N I K U R I K U L U M V R T C A L J U T O M E R P O S E B E J U P O Š T E V A :

Page 7

NAČRTOVANJE: načrtujemo tematske sklope ali projekte. Vnačrtovanje, izvajanje in evalviranje smiselno vključujemotudi otroke in starše. Vsebine sproti predstavljamo naoglasnih deskah pred igralnicami. Del dejavnosti vsako letopredstavimo tudi na javnih prireditvah, razstavah, v revijah,na lokalnem radiu ipd.HORIZONTALNA IN VERTIKALNA POVEZANOST:pomembno je sodelovanje in izmenjava med skupinami vvrtcu (dnevi odprtih vrat, drugih dejavnosti, formalne inneformalne kolegialne hospitacije…) in strokovnapovezanost med zavodi naše občine, posebej osnovno šolozaradi lažjega prehoda iz vrtca v šolo ter v širšem regijskemin slovenskem prostoru (izmenjave primerov dobre prakse,študijske skupine, timi za bralno pismenost…).SODELOVANJE Z DRUŽINAMI: starši se aktivno vključujejov življenje skupine in vrtca kot celote. Čutimo, da vrtec instarši z roko v roki ustvarjamo pogoje za srečno, zdravo inustvarjalno otroštvo.

Page 8

Predstavitev programovP R O G R A M V R T C A U P O Š T E V A J A V N O V E L J A V N I N A C I O N A L N ID O K U M E N T – K U R I K U L U M Z A V R T C E . Učenje v vrtcu poteka preko igre in pridobivanja lastnih izkušenj.Pomemben je razvojno-procesni pristop, otrokova aktivna udeležbain vzgoja k odgovornosti.Načrtovanje dela v vrtcu temelji na upoštevanju zakonitostiotrokovega razvoja, ki potekajo skozi določene zaporedne stopnjein vključuje vse psihične procese (čustva, govor, mišljenje…).Vzgojiteljica in vzgojiteljica predšolskih otrok-pomočnicavzgojiteljice kot tandem pomagata otroku uresničevati njegovepotrebe, interese in želje ob izgrajevanju partnerskega odnosa združino otroka.Programi so namenjeni predšolskim otrokom od zaključkaporodniškega dopusta do vstopa v šolo.Dnevni program (6 – 9 ur)Vzgojno delo poteka v:· homogenih oddelkih, kamor so vključeni otroci v starostnemrazponu enega leta · heterogenih oddelkih, kamor so vključeni otroci prvega (1 – 3 let)ali drugega starostnega obdobja (3 – 6 let)· kombiniranih oddelkih, kamor so vključeni otroci prvega indrugega starostnega obdobja.V dnevnem programu nudimo otrokom tri obroke hrane: ZAJTRKoz. DOPOLDANSKO MALICO, KOSILO in POPOLDANSKO MALICO.Otrokom je vedno na razpolago sadje in napitek.Poldnevni program (6 – 9 ur)Izvaja se lahko dopoldan, popoldan ali izmenično, največ 6 urdnevno. Poldnevnega programa v tem šolskem letu ne izvajamo, sajzanj ni bilo prijav. Programi se izvajajo ob upoštevanju starosti, interesov otrok inželje staršev!

Page 9

LIKOVNI KROŽEKANGLEŠČINA PEVSKO—PLESNI KROŽEK PLANINSKI KROŽEK INTERESNE DELAVNICE (glasbene, plesne delavnice, lutkovnepredstave); najmanj 4 izvedbe naših pedagoških delavk inzunanjih sodelavcev (GŠ, Gimnazija…), lutkovne predstavepedagoških delavk našega vrtca (2 predstavi), staršev inokoliških vrtcev ter Gimnazije Ljutomer (3 predstave).Navedene dejavnosti se v soglasju s starši izvajajo kot delizvedbenega kurikuluma in so za otroke brezplačne. Programitrajajo celo šolsko leto in se vsako leto dopolnjujejo. Dodatni programi (za otroke od 4 – 6 let) Dan športa za najmlajše.Mini olimpijada, Mavrični vrtiljak, Lutkovni abonma — dejavnost koordinira in organizira JSKDLjutomer. Obogatitveni programiZ A O T R O K E O D 5 . D O 6 . L E T A S T A R O S T I

Page 10

ROLANJE V VRTCU - je brezplačna obogatitvena dejavnost,namenjena starejšim otrokom, ki gredo v šolo. Tečaj je namenjenčetnikom, ki še niso stali ali se peljali z rolerji. Tečaj rolanja trajaen teden. Vadba bo potekala v času med 12.30 in 13.30 uro. Tečajvodi vzgojiteljica Antonija Podnar. Rolerje in obvezno zaščitnoopremo otroci prinesejo s seboj, lahko pa si jo tudi izposodijo vvrtcu. PLAVALNI TEČAJ V BIOTERMAH MALA NEDELJA - poteka sstrokovnimi delavkami, pod vodstvom vaditeljev plavalne šoleDelfin. 10 urni tečaj poteka v spomladanskem času, sofinancira gaObčina Ljutomer. Vaditelj otroke preko igre prilagodi na vodo, daosvojijo potapljanje glave pod vodno površino, gledanje pod vodo,skoke v vodo na noge ter jih usmerja, da splavajo. VRTEC V NARAVI - poteka dva dni v pomladnem času. Otrocibivajo v prostorih Zavoda Marianum Veržej. Ob pestremprogramu, ki ga pripravijo naše koordinatorke, otroci dobijoizkušnje raziskovanja, bogato doživetje v naravi, pridobivanjuizkušenj s samostojnostjo in druženjem z vrstniki v novem okolju. Dodatni programiZ A O T R O K E O D 5 . D O 6 . L E T A S T A R O S T IStroške nadstandardnih/dodatnih programov plačajo staršineposredno izvajalcu, ki v celoti prevzame odgovornost za otrokein odgovarja za izvedbo programa. Del stroškov pokrije tudiustanovitelj, športna zveza in sponzorji oz. donatorji (plavalni tečaj,vrtec v naravi).

Page 11

FIT SLOVENIJA - »Svet gibanja, svet veselja.« Gibanje za zdravje,poudarjanje pomena prenosa pozitivnega vzorca odraslih inohranjanje in izboljšanje zdravja.MALI SONČEK – gibalno - športne aktivnosti za otroke od 2. letado vstopa v šolo: modri: 2-3 let; zeleni: 3-4 let; oranžni:4-5 let;rumeni:5-6 let. Cilj je pri otrocih je spodbuditi željo, navado inpotrebo po športnem udejstvovanju v vseh starostnih obdobjih. ZOSTRŽKOM V SVET PRAVLJIC - v sodelovanju s Splošno knjižnicoLjutomer. V ospredju je spodbujanje predbralnih sposobnosti inprijetnih skupnih druženj staršev in otrok. Projekt se izvaja vpetih starejših skupinah. PASAVČEK - pozitivna spodbuda zauporabo otroških sedežev in varnostnih pasov. Izvaja se v trehskupinah. EKO VRTEC - nadaljevanje aktivnosti v zvezi z varovanjem inohranjanjem naravnega okolja in skrbi za trajnostni razvoj. Izvajase v vseh skupinah otrok. Program je v prilogi LDN. »DODAJMO ŽIVLJENJE LETOM IN OTROŠTVU IZKUŠNJE STAROSTI…« program poglobljenega sodelovanja vrtca in Doma starejših vLjutomeru. VESELO IZ VRTCA V ŠOLO - program poglobljenega sodelovanjaz OŠ Ivana Cankarja Ljutomer z namenom lažjega prehoda izvrtca v OŠ.ZDRAVJE V VRTCU - izvajanje različnih dejavnosti skrbi zaduševno in telesno zdravje - gibanje, zdrava prehrana, skrb zatrajnostni razvoj na nivoju celotnega vrtca. Projekti Vrtca Ljutomer 2024/25P R O J E K T I S E I Z V A J A J O Z N A M E N O M I Z B O L J Š A N J A K A K O V O S T ID E L A Z O T R O K I . V S E B I N E P R O J E K T O V S E S M I S E L N O P O V E Z U J E J OS C I L J I I N D E J A V N O S T M I I Z V E D B E N E G A K U R I K U L A .

Page 12

ZOBNI ALARM - v sodelovanju z ZD Ljutomer, izvajamo zobnopreventivo v treh starejših skupinah. NEON - program Neon je primarno preventivni program,katerega osnovni namen je krepiti varovalne dejavnike otrok. SOBIVANJE- društvo za trajnostni razvoj je bilo ustanovljeno znamenom izvajanja projektov za splošno dobro, vzgojo inizobraževanje na področju trajnostnega razvoja. Društvo razvijapozitivno in dolgoročno vizijo za pravičnejšo družbo, ki terjasonaravni in vzdržnostni razvoj, čistejše, varnejše in bolj zdravookolje ter omogoča boljšo kakovost življenja vsem na planetu,nam, našim otrokom in vnukom. Program vključuje več različnihprojektov. VARNO S SONCEM - ozaveščanje otrok in izvajanje različnihdejavnosti na nivoju celotnega vrtca. TEDEN VSEŽIVLJENJSKEGA UČENJA – sodelujemo z različnimidejavnosti. eTWINNING - je skupnost evropskih šol. Pedagoškim delavcem(učiteljem, ravnateljem, knjižničarjem itd.), ki delajo v šolah invrtcih po Evropi, ponuja spletni portal, ki omogoča povezovanje,sodelovanje, razvijanje projektov, izmenjavo izkušenj in še velikoveč. Člani skupnosti eTwinning so člani najbolj živahneizobraževalne skupnosti v Evropi. eTwinning je del programaErasmus+, programa evropskega sodelovanja na področjuizobraževanja, usposabljanja, mladih in športa. VARNO V VRTEC IN ŠOLO - Glavni namen projekta jepreventivno ozavestiti najbolj ranljivo skupino v prometu –otroke in mlade. Začetek šole je vedno najbolj pereče obdobje zavarnost otrok in mladih. Projekti Vrtca Ljutomer 2024/25N A D A L J E V A N J E

Page 13

Zavod za šolstvo – MENTORSKI VRTEC: Lendava;Pedagoški inštitut Ljubljana – MREŽA VRTCEV KZK;komuniciranje preko spletnega portala s Pedagoškim inštitutomin znotraj vrtca med pedagoškimi delavkami; uresničujemo cilje CICI VESELE ŠOLE ; v 3 starejših skupinah izvajamo mnoge aktivnosti v sodelovanju zrazličnimi institucijami: Zavod za šport in mladino, Športna zvezaLjutomer: mini olimpijada za 1 starejšo skupino, plavalni tečaj vBiotermah, množični tek otrok, itd.; DPM - Mavrični vrtiljak; PD Ljutomer - februarski pohod na Jeruzalem; sodelovanje narazpisanih razstavah (Ministrstvo za obrambo, Petrol, Nivea,3.življenjsko obdobje…); v začetku junija bomo organizirali 26. likovno kolonijo v Babincihna Ranču Jureš; namenjeno otrokom iz naše občine ter sosednjihobčin. Mreže vrtcevV K L J U Č U J E M O S E V R A Z L I Č N E M R E Ž E V R T C E V :

Page 14

MEDNARODNI TEDEN MOBILNOSTI - 16. 9. - 22. 9. 2024-“Udoben javni prostor - za vse.”TEDEN OTROKA - 7. 10. - 13. 10. 2024—“Otrok, nepopisan list” ISKANJE SKRITEGA ZAKLADA OB SVETOVNEM DNEVU HOJE -izvedba 16. 10. 2024DAN ZA STRPNOST IN PRIJATELJSTVO - izvedba 15. 11. 2024VESELI DECEMBER - od 1. decembra do prihoda BožičkaJANUAR, Mini Olimpijada 31. 1. 2025; Glasbena ura, 30.1.202, ob10.30MESEC KULTURE - FEBRUAR 2025 DRUŽINSKO OBARVANI MARECMESEC VAROVANJA NARAVE- APRIL 2025—BARVANJE PIRHOV,Dan zemlje, Dan knjige, dedki in babice med namiSVETOVNI DAN DRUŽINE - SPLETIMO VEZI - družinski pohod sstarši - 15. 5. 2025DAN PRIJATELJSTVA—druženje v Mali Nedelji, 16.5. 2025ZAKLJUČEK MALEGA SONČKA in 7. športno druženje v vrtcu PRAZNOVANJE 80. OBLETNICE VRTCA - 22. 5. 2025.Izvedbeni kurikulP O P E S T R I J O T U D I N A S L E D N J E D E J A V N O S T I

Page 15

Svetovalna služba je tisto posebno mesto v vrtcu, s katerega sevzpostavlja svetovalni odnos z vsemi udeleženimi: z otroki, s starši, sstrokovnimi delavci, z vodstvom vrtca ter po potrebi z zunanjimiinstitucijami. Njen glavni namen je prispevati k zagotavljanju varnegain spodbudnega okolja ter sodelovati pri optimalnem razvojuvsakega otroka. Delo svetovalne delavke je usmerjeno kfleksibilnemu prilagajanju vrtca tako splošnim kot posebnimpotrebam otrok v vrtcu.PRIORITETNE NALOGE SVETOVALNE DELAVKE ZA LETO 2024.25:ustvarjanje varnega, spodbudnega in vključujočega okolja;spodbujanje celostnega razvoja in blagostanja otrok;identifikacija in zgodnje odkrivanje otrok s posebnimi potrebami;izvajanje delavnic za skupine predšolskih otrok;uvajanje novincev in pomoč pri prehodih;sodelovanje na govorilnih urah, roditeljskih sestankih, aktivih...;sprotno informiranje strokovnih delavk o novostih na področjuvzgoje;aktivno povezovanje z zunanjimi institucijami;profesionalni razvoj."Otroštvo je obdobje, ko je dom tvoj ves svet, svet pa tvoj dom."Neznani avtor SVETOVALNA SLUŽBAS V E T O V A L N O D E L O V V R T C U L J U T O M E R O P R A V L J A L I L J A N A K E R Č M A R , U N I V . D I P L . P R O F . S O C I N P E D .

Page 16

Zavod za šolstvo – MENTORSKI VRTEC: Lendava;Pedagoški inštitut Ljubljana – MREŽA VRTCEV KZK; komuniciranjepreko spletnega portala s Pedagoškim inštitutom in znotraj vrtcamed pedagoškimi delavkami; uresničujemo cilje CICI VESELE ŠOLE; v 3 starejših skupinah izvajamo mnoge aktivnosti v sodelovanju zrazličnimi institucijami: Zavod za šport in mladino, Športna zvezaLjutomer: mini olimpijada za 1 starejšo skupino, plavalni tečaj vBiotermah, množični tek otrok, itd.; DPM - Mavrični vrtiljak; PD Ljutomer - februarski pohod na Jeruzalem; sodelovanje narazpisanih razstavah (Ministrstvo za obrambo, Petrol...).Po čem smo bili prepoznani v letu 2023/24? Pravice starševV vrtcu cenimo starše kot primarne vzgojitelje otrok in jimomogočamo soodločanje o pomembnih vprašanjih glede njihovegaotroka. Redno jih obveščamo o programu in otrokovem razvoju terspodbujamo k sodelovanju pri vzgojnih dejavnostih. Zagotavljamo odprt dialog ter odgovorno ravnamo z zaupnimiinformacijami. Starše tudi seznanjamo s strokovnimi spoznanji o predšolskemotroku in jim pomagamo pri prilagajanju otroka na vrtec. Svoje mnenje, pobude in predloge lahko izrazijo na roditeljskihsestankih, pogovornih urah ali preko predstavnikov v svetu starševin svetu vrtca.

Page 17

Ne delamo razlik med otroki glede na raso, barvo, spol, jezik,vero, politično ali drugo prepričanje, narodno etično alidružbeno poreklo, premoženje, rojstvo ali kakršenkoli drugpoložaj otroka, njegovih staršev ali zakonitega skrbnika.Vsem otrokom zagotavljamo enake možnosti pri dejavnostih, kipotekajo v okviru standardnega programa vrtca.Spoštujemo osebno dostojanstvo in osebno integriteto otroka.Spoštujemo in upoštevamo otrokov pogled na svet, njegovorazumevanje stvari, dogodkov in položajev ter čustveno odzivanjenanje in spodbujamo možnost dojemanja iste stvari ali dogodka izrazličnih perspektiv.Upoštevamo individualne in skupinske razlike med otroki inoblikujemo pogoje za izražanje razlik, pravico do izbire indrugačnosti.Vzgojno delo z otroki snujemo na znanju in razumevanjuotrokovega razvoja v določenem starostnem obdobju in naznačilnostih posameznega otroka.Otroka varujemo pred telesnim in drugačnim nasiljem drugihotrok in odraslih. Ob sumu zanemarjanja ali zlorabe otrokaobvestimo odgovorno osebo ali institucijo.Zagotavljamo varno, razumevajoče in spodbudno okolje zaotrokov telesni, duševni ali socialni razvoj in na osnovi pozitivnihčustvenih, spoznavnih in socialnih izkušenj za njegovo popolnozaupanje vase. Pravice otrok

Page 18

da preberete vam namenjena osebna obvestila in obvestila naoglasnih deskah vaše skupine in kotičkih za starše v garderobah;da upoštevate meje vašega soodločanja in ne posegate vstrokovno avtonomnost vrtca;da sprejmete strokovne usmeritve vrtca in upoštevate Pravilnik ovarnosti otrok v vrtcu;da v vrtec pripeljete otroka, ki s svojim zdravstvenim stanjem neogroža sebe in drugih terda spoštujete sprejete dogovore in naš poslovni čas.Osnova za plačilo vrtca je cena programa, v katerega je otrokvključen. Cena programa zajema stroške vzgoje, varstva in prehraneotoka v vrtcu, ne zajema pa stroškov za investicije in investicijskovzdrževanje. Cena programa se izračuna na osnovi Pravilnika ometodologiji za oblikovanje cen programov v vrtcih, ki izvajajo javnoslužbo in jo potrdi Občinski svet Občine Ljutomer.Starši lahko podate vlogo za znižano plačilo vrtca 1 mesec predredno vključitvijo otroka v vrtec na Centru za socialno delo. Naosnovi vaših dohodkov boste razporejeni v plačni razred. Starši, kiimajo v vrtcu dva ali več otrok, z uveljavitvijo Zakona zaUravnoteženje javnih financ plačajo 30% plačila za drugega otroka,ki jim je določeno kot znižano plačilo vrtca, za vsakega nadaljnjegaotroka pa so oproščeni plačila vrtca. Pred vstopom otroka v vrtecmorate starši podpisati z vrtcem pogodbo o vključitvi otroka v vrtec. STARŠI - pomembno je:

Page 19

Vključevanje staršev oziroma družine v življenje vrtca je zelopomembno. Naša želja je ohranjati že vzpostavljeno zaupanje sstarši, ki imajo vključenega otroka v naš vrtec in pridobitimedsebojno zaupanje in spoštovanje tistih, ki so v tem šolskem letuna novo vključili otroka v vrtec. S pisnimi in osebnimi povabilivzpodbujamo starše, da spremljajo otrokov razvoj in življenje otrokav vrtcu skozi celotno predšolsko obdobje. Starši lahko svoje interese uresničujejo tudi s pomočjo SVETASTARŠEV, ki je sestavljen iz predstavnikov vsake skupine. Svetstaršev sestavlja 12 članov. Predsednik sveta staršev je TomažŠčavničar, podpredsednica pa je Ines Prelog. Poleg navedenih dvehčlanov sveta staršev je v svetu Zavoda s strani staršev vključena šeSanja Vičar. Za vključevanje staršev so pomembni še naslednji termini:Januar - predavanje za staršePoleg tega načrtujemo še mesečne pogovorne ure in delavnice zastarše ter druga srečanja in druženja: jesenski orientacijskipohod ob dnevu mobilnosti, delavnice otroci - starši, pripravalutkovnih predstav za otroke, praznovanja rojstnih dni inpraznikov, sodelovanje pri vzgojnem delu, športni popoldan,srečanje družin, izleti, pikniki, razstava otroških izdelkov,zaključna prireditev (konkretni program sodelovanja jepodrobneje opredeljen v letnem delovnem načrtu skupine invrtca kot celote).Izhajajoč iz načel in ciljev predšolske vzgoje, opredeljenih v 3. in 4.členu Zakona o vrtcih, si v individualnih načrtih in delovnem načrtuvrtca zastavljamo kratkoročne in dolgoročne cilje, naloge inprojekte, pri tem pa sledimo temeljnemu globalnemu cilju našegavrtca!Povezovanje in sodelovanje s starši

Page 20

Otrok mora prihajati v vrtec in odhajati iz njega v spremstvu starševali osebe, starejše od 14 let. Otroci v vrtec ne smejo nositi hrane ali predmetov, ki bi lahkoogrozili njihovo varnost ali varnost drugih otrok (ostri predmeti, trdibomboni, žvečilni gumiji…). Bolnega otroka ne vključujemo v vrtec(zdravniško potrdilo); zdravila dajemo samo po navodilih lečečegazdravnika. Otroka primerno oblecite za igro in dejavnosti, kipotekajo v vrtcu (po potrebi naj ima otrok vedno rezervno obleko).Za igrače, ki jih otroci prinašajo od doma, ne odgovarjamo.Vzgojiteljico in pomočnico vzgojiteljice vašega otroka je potrebnoopozoriti na posebnosti otrokovega zdravstvenega stanja (dieta,vročinski krči, druga bolezenska stanja, …). Otroka vpišete in izpišete iz vrtca tako, da izpolnite ustrezenobrazec, ki ga dobite na upravi vrtca ali na naši internetni strani.Največ novih otrok sprejmemo v vrtec septembra, ko oblikujemooddelke, sicer pa otroke vključujemo skozi vse leto. Uradni vpis zanaslednje šolsko leto je ob koncu meseca marca. Pred vključitvijo vvrtec mora otrok opraviti pregled pri zdravniku. Potrdilo zdravnikapredložite vzgojiteljici ob prihodu otroka v oddelek. Zdravniškopotrdilo prinesite tudi po končanem zdravljenju v primeru, ko jeotrok med letom več kot 15 strnjenih dni odsoten zaradi bolezni.Otroci pričnejo redno obiskovati vrtec z dnem, določenim v pogodbio določitvi medsebojnih pravic in obveznosti staršev in vrtca.Priporočamo postopno uvajanje otrok v vrtec v dogovoru zvzgojiteljico otroka, počutjem in odnosom otroka.Pomembne informacije V P I S I N I Z P I S O T R O K I Z P R A V I L N I K A O V A R N O S T I O T R O K

Page 21

O vsaki spremembi npr.: naslova, zaposlitve, števila družinskihčlanov, itd., morate takoj obvestiti vrtec ter Center za socialno delo.Higienski material nabavljamo v vrtcu. Za vnaprej napovedanoodsotnost otroka, ki traja najmanj 3 delovne dni, se staršem odbijajostroški živil in del materialnih stroškov v sorazmerju glede na višinonjim določenega prispevka. Za odsotnosti zaradi bolezni, ki trajajo neprekinjeno najmanj 15delovnih dni in se dokazujejo z zdravniškim potrdilom, se staršemzaračuna rezervacija mesta v višini 25 % z odločbo o plačilu vrtcadoločenega prispevka. Za to je potrebno oddati posebno vlogo, ki jodobite na upravi vrtca ali na naši spletni strani."Otroštvo nikoli ne traja dolgo, vendar pusti pečat za celoživljenje." Fred RogersDruge informacijeD E Ž U R S T V APraznično dežurstvo se organizira v centralnem vrtcu na Fulneškiulici 5 na osnovi vprašalnika o predvidenih potrebah po varstvuotrok.V mesecu juliju in avgustu je odprt centralni vrtec na Fulneški ulici5.

Page 22

spoštovanju,delavnosti,poštenju,odgovornosti,skrbnemu odnosu do zdravja,upoštevanju dogovorov insočutju.Veselimo se sodelovanja z vami in vašim otrokom. Izdajatelj:Vrtec LjutomerŠolsko leto 2024/2025 Za izdajo odgovarja: Ksenija Žuman, ravnateljicaV šolskem letu 2024/25B O M O P O S E B N O P O Z O R N O S T N A M E N I L I N A S L E D N J I MV R E D N O T A M :

Page 23