simplebooklet thumbnail

of 0

Daniel Bergstrand, kendisiyle yapılan son röportajda, gruplara kendi dillerinde müzik yapmak konusunda tavsiyede bulunurken, PBP’yi dünyaya “emsal olarak” gösterdi.

Grup, on yıldan fazla süredir video çalışmaları için de İsveçli, yine pek çok önemli gruba videolar çekmiş Daniel Satari ile çalışıyor.

PBP, dünyaca ünlü Fender ve EVH enstrüman markalarının resmi sanatçıları arasında yer alıyor.

Albüm, kendisi gibi özel kanallardan dinleyici ile buluştu; Türkiye’ de, Tarkan, Athena, Mor ve Ötesi, Şebnem Ferah, MFÖ ve daha pek çok büyük ismin booking, organizasyon ve menajerliğini yapan Atlantis Yapım’ın ilk yapımcılık işi olarak ve dünyada da efsane grup Megadeth’ in efsane basçısı David Ellefson’ un 2016 yılında kurduğu şirketi EMP etiketi ile yayınlandı. Ellefson, İstanbul’ da Megadeth ile aynı estivalde yer alan PBP’yi izledikten sonra gruba anlaşma teklif etti. “Derin”, ikinci defa çalıştıkları, dünyaca ünlü prodüktörlerden Daniel Bergstrand ile, İsveç’ te, Dugout Stüdyoları’ nda kaydedildi ve dünyada Metal Hammer gibi çok önemli yayın organlarında çıkan kritiklerde “eşsiz” diye tanımlandı.

4. Albümleri “Derin”, hem çalışmalarında bile cover çalmamış olan grup, hem de Türkiye ve Dünya için barındırdığı iki Türkçe cover ve 3 tane, dünyada bir ilk olan, İngilizce-Türkçe karışık sözlü şarkı ile özel bir albüm.

PBP; Türkiye’de çekilen ilk HD metal videosu, ilk gerçek anlamda yurt dışında bir tura çıkan ilk Türk grup, İzmir Enternasyonel Fuarı ana sahnesinde çalan ilk ve tek metal grubu gibi pek çok ilke imza attı.

2003

2013

PBP Diskografi

2016

2007

Pitch Black Process yaklaşık 20 yıllık bir grup. 2013 yılına kadar Affliction adını kullanan grup, yurt dışında yaşadıkları karışıklıklar sebebiyle adını Pitch Black Process olarak değiştirdi.