simplebooklet thumbnail

of 0

Caramel & Apples V.S Peanut butter & Apples



The reason why the peanut butter would be a better option than than the caramel is because, Carmel has alcohol inside of it and it has more sugar. Also the Calories are higher on the caramel than they are on peanut butter.Another thing is you do not get any kind of benefits  from the caramel because you  don't get essential vitamins and minerals for it. Caramel is made primarily of sugar, and too
much sugar in your diet can really take a toll on your overall health.One piece of caramel contains 39 calories, and the entire package contains 271 calories.So all those calories could translate to unhealthy weight gain.


It cost $3.58

Caramel 

The reason why Jungle Peanut Butter is more healthy for you is because it is a protein.The protein and peanut butter is the peanut itself.Peanuts support your metabolism and also fat loss as long as it’s consumed with the right foods.Peanuts burn carbohydrates and are known as one of the highest plant form protein known today.Some benefits from peanut butter is it improves skin health, promote hair growth, improves memory and helps with weight loss. 


It cost  around $14.

Jungle peanut butter

Popsicle V.S Homemade Popsicle

The reason why store bought Popsicle's or not good for you /  healthy is because of all the sugar and them. Also because of the artificial flavoring and the dyes in food coloring.They also do not have any kind of Vitamin D ,Calcium, iron, and potassium in them.It's mainly just syrup with artificial flavoring of real fruits that get frozen.

Popsicle

It cost $3.88

The reason why homemade Popsicle's are more healthy for you is because it has real fruit.Another reasons why it is healthy, is you know what is going into it  and you can choose. Also with the fruits that are being put into it you can get  essential  nutrients that are underconsumed, including potassium, dietary fiber, vitamin C, and folate (folic acid). Diets rich in potassium may help to maintain healthy blood pressure.



Homemade Popsicle

Cheetos V.S  Lay's Oven-Baked 

What makes Cheetos not healthy?

The reason why  Cheetos are not healthy for you is because they are high in calories. Cheetos have 160 calories in one small bag. Cheetos also have made different kinds of chemicals in them like, Folic Acid, Sulfate, Ferrous, Niacin, Thiamine Mononitrate, and Riboflavin . Also they can easily catch fire.Cheetos give you no kind of nutrients.

 

Cheetos

It cost $2.98

What makes Lays Oven-Baked more healthy?

The  reason why Lay's Oven-Baked  are a healthier choice than Cheetos is  because they are lower in calories. Lay's oven baked chips are only 120 calories.You also get 2 grams of protein, 27% calcium, and the total fat is only 3 grams. They also don't have as much chemicals.

 

Lay's Oven-Baked

It cost $2.98

Fruit Roll- Ups V.S Simple fruit

The reason why Fruit Roll-Ups or not healthy for you is because of the artificial flavorings. Some other reasons why is the dyes, it not being real fruit , and the ink they put on it for picture.It doesn't give any kind of nutrients.Also have lots of sugar in it high in calories.

Fruit Roll-Ups

It cost $5.88

The reason why Simply Fruit Is good for you is because it has real fruit in it. It  also has Vitamin C and only 1% fat.Another good thing about Simply Fruit is that it is low in calories, only 50. They don't have lot of sugar either or any unknown ingredients.

It cost $5.98

Simple fruit

What makes this unhealthy?

Jelly is a clear fruit spread made from cooked fruit juice and sugar, and possibly pectin, which helps it gel and thicken. After the initial cooking, jelly is strained. Jelly its self has 240 calories, plus the calories of the food it is spreed on.  

It cost $2.96

Jelly

Jelly V.S  Jam

What makes this healthy?

Jam is a thick spread made from fruit juice, chopped, crushed, or puréed fruit, and sugar. Jams are usually looser than jellies. Jam typically contains a bit of fruit pulp, so it’s not entirely transparent. Also they are only 20 calories. 


It cost $2.98

Jam

Chips Ahoy original V.S  Fiber One Chocolate Chunk cookie

Chips Ahoy original

What makes this unhealthy?

The reason that Chips Ahoy are unhealthy is because they  are high in calories. Chips Ahoy has 150 calories.Chips Ahoy also have 12 grams of sugar and 7 grams of fat total.Also has zero nutrient.

It cost $3.56

What makes this healthy?

The reason that the Fiber One  cookie is healthier than the Chips Ahoy because it is lower in calories.The Fiber One cookie has 120 calories and 4 grams of fat.The cookie also has 4% Iron in it.It also does not have as much sugar. 

Fiber One Cookie

It cost $3.20

Skinny Pop Popcorn V.S Chex Mix



Skinny pop popcorn

What makes this unhealthy?

What makes this an unhealthy snack is that it is high in calories. Skinny pop popcorn has 135 calories and 75 of those calories are fats.


It cost $2.83

What makes this healthy?

what makes Chex Mix a healthier choice is that it is lower in calories. Chex Mix has 120 calories and 35 of those calories are fats; which leaves 85 good calories. Also only has 2 grams of sugar.

Chex Mix

It cost $2.73

What make this unhealthy?

The reason why Reese's Puff are not a healthy choice is because you get zero nutrition from it.The calories you get from it is 120 but the total fat calories are 30.

Reese's Puffs 

Reese's Puffs V.S Fiber One

It cost $2.98

It cost $3.74

What make this healthy?

The reason why Fiber One cereal is a healthier choice of you than Reese's Puffs is because u can get nutrition from it.You can get 55% fiber, 4% Vitamin A, 20% Vitamin C, 10% Vitamin D, 35% Calcium, 50% Iron, 50% Vitamin B, and etc. The fiber is good for your body because  if helps the digestive system.It's also lower in calories than Reese's Puffs. Fiber One cereal only has 60 calories.

 Fiber One

Yoplait Yogurt V.S Greek Yogurt

What makes Yoplait unhealthy?

The reason that go play yogurt is an unhealthy choice is because it is high in calories. One  single Yoplait has 170 calories and 33 grams of carbohydrate. Also one Yoplait has the same amount of sugar in it as a can of Coca-Cola. 

 

Yoplait Yogurt

It cost $0.60

What makes Greek Yogurt a more healthier choice? 

The reason why the Greek yogurt is a healthier choice because it  and calories.It only has 80 calories.The Greek Yogurt also does not have sugar as the Yoplait. Add Greek yogurt you can also get nutrients.From it you can get 7% Iron, 15% calcium, 5% Vitamin A, 6% Vitamin C, 20% Vitamin D.


Greek Yogurt

It cost $1.00

Milk Chocolate V.S  Dark Chocolate

It cost $0.50

The reason why Milk Chocolate is more unhealthy for you is because it's packs more bad /fattening calories.Milk Chocolate have a lot of sugar. Also does not have as much Antioxidants and Polyphenols.

Milk Chocolate

The reason why dark chocolate dark chocolate would and is a  healthier choice than Milk Chocolate is that Dark chocolate give out a greater amount of Antioxidants.Antioxidants give vitamin C or vitamin E and that help with Remove potential damaging oxidizing against the living organism.So  basically it stores the good food product and helps fight off potential damaging.So of the Benefits from eating dark chocolate is ,it can lower your blood pressure, and could t progression of heart disease.

It cost $2.68

Dark Chocolate

 Minerals

  • 1. A mineral is a chemical element required as an essential nutrient
  • 2. Helps build bones and teeth; aid in muscle functioning and nervous system activity.
  • 3. If to much could cause nausea, diarrhea, and stomach cramps
  • 4.  10 to 15 milligrams of iron and zinc per day
  • 5. Can be found in kiwifruit

 Vitamins

  • 1. A group of organic compounds
  • 2. Facilitate use of other nutrients; involved in regulating growth and manufacturing hormones.
  • 3. To much could cause nausea, diarrhea, and stomach cramps.
  • 4. Just a little
  • 5. They can come in gummy candy form

  Fat

  • 1. natural oily or greasy substance occurring in animal bodies
  • 2. Provides long-time energy, insulation, and protection.
  • 3. Can gain weight
  • 4.  Between 44 and 78 fat grams a day
  • 5. Fats are in all fast foods

  Protein

  • 1. Proteins are large biomolecules, or macromolecules, consisting of one or more long chains of amino acid residues.
  • 2. Build new tissues, antibodies, enzymes, hormones, and other compounds
  • 3. If get too much can cause dehydration, kidney stones, and increase fat storage
  • 4. Should get 56 grams per day
  • 5. Can be found in gummy candy form

Carbohydrates

  • 1. A large group of organic compounds occurring in foods and living tissues and including sugars, starch, and cellulose.
  • 2.Provides energy
  • 3.Any amount over 325 grams
  • 4.People should have between 225 and 325 grams a day
  • 5. Carbohydrates are mainly sugar

Water

  • 1. Water is a transparent and nearly colorless liquid that formed from earth´s fluids.
  • 2. Dissolve and carry food chains, removes waste, and regulates body temperature. 
  • 3. If you drink to much it could stress your kidneys 
  • 4. Should drink 104 ounces of water a day
  • 5.  Everything was once made from water 

The 6 Nutrients