simplebooklet thumbnail

of 0

The 10 Unhealthiest Breakfasts vs. the 10 Healthiest Breakfasts.

By: Emma Lutzewitz

*If you have too many carbohydrates, you can develop a resistance to insulin.

*If you don't have enough carbohydrates, your energy will be drained. 

*If you have enough carbohydrates, your body will have the energy to functioning and movement.


Carbohydrates

*The recommended amount of carbs a person should eat a day is 225 to 325 grams a day.

Carbs can be found in fruits, vegetables, grains, breads, and foods with sugar. 

Polyunsaturated fats and monounsaturated fats are good for you.

An average person should eat about 44 to 78 grams of fat a day. You should only have about 10% of saturated fats a day.

Fats

*If you eat too much fat, you can risk getting arterial damage. 

* If you don't eat enough fat, your skin can turn dry, flaky or bumpy. Your hair could turn dry and brittle. 

*Your hair and skin stay smooth and health and you lessen your risk for arterial damage.

Protein is the most useful substance in your body after water.

An average person should eat between 56 grams to 46 grams of protein each day.

Proteins

*If you eat too much protein, the extra will turn into fat that is stored in the body. 

* If you don't eat enough protein, your body will not function properly.

* If you eat the right amount of protein, your body will be lean and will function properly.  

The different food groups help supply people with all the minerals they need.

An average person needs 1,000 milligrams of calcium and 10 to 15 milligrams of zinc.

Minerals

*If you have too much minerals, you could have diarrhea, stomach cramps, hair loss, fatigue and mild nerve damage.

* If you don't have enough minerals, you put yourself at risk for tooth decay and gum disease. 

* If you have enough minerals, you will not have to worry about gum disease or hair loss, etc.

An average person should have their RDA( Recommended Dietary Allowance) that is fit to their age and gender.

All kinds of foods have some type of vitamins in them.

Vitamins

*If you have too many vitamins, you could have nausea, stomach cramps,  hair loss, fatigue and mild nerve damage.

*If you don't have enough vitamins, you will suffer from different types of vitamin deficiency.

*If you have the right amount of vitamins, you will be protected from vitamin deficiencies, hair loss, and nerve damage.

An average person should drink eight eight-ounce glasses of water. 

Less than 1% of the water on Earth is actually drinkable water. Most of that water is trapped in icebergs.

Water

* If you drink too much water in a short time, your blood sugar could drop dangerously low, causing a condition called hyponatremia.

* If you don't drink enough water, you will become dehydrated and get water weight. 

*If you drink enough water each day, you will feel healthy and hydrated. 

In a bowl of yogurt with fruit, there would be one serving.


This is a better choice because it has the protein in the yogurt and the vitamins you need in the fruit.


Most yogurts that are in stores are flavored with artificial sweeteners or sugars. If you want yogurt, go for no flavor or vanilla.



Healthy Breakfast

Yogurt with Fruit

Yogurt is full of minerals, vitamins, and proteins. Yogurt also contains probiotics which can help your immune system. Yogurt can help reduce the risks of diseases.


For a 32. oz container of Great Value Light Vanilla Yogurt, you spend $2.18. For a container of fruit, strawberries for example, it would cost you $6.98.

There is only one serving a peice.


Toast with peanut butter is a good morning meal or late- afternoon snack. It has a healthy amount of carbs, protein, and fat. The carbs mostly come from the bread, and the protein and fat come from the peanut butter. 


For a loaf of Sara Lee Soft & Smooth White Bread, you pay only $2.38.  For a 16 ounce jar of Jif Creamy Peanut Butter, you pay $3.30. In total, that would be $5.68 and you can make multiple meals out of this.  

Healthy Breakfast

Toast with peanut butter

There is only one serving a peice.


Eggs and toast are a good source of healthy carbs, protein, and if you put vegetables or have fruit with it, a good source of vitamins. 


For a loaf of Sara Lee Soft & Smooth White Bread, you pay only $2.38.  For a carton of 12 eggs, you pay$.70. In total, you pay $3.08 and can use the extras to make other foods. 

Healthy Breakfast

Eggs with Toast

There is only one serving per bowl.


Oatmeal with fruit is a good source of carbs, vitamins and minerals. Depending on the fruit, the oatmeal will have most of the carbs. The fruit is what holds all of the vitamins and minerals. 


For a 42 ounce container of Great value 100% Whole Grain Quick Oats, you pay $3.28. For 16 California Great Berry Farms Stem Strawberries, you pay $6.98. In total, you would pay $9.26 for food you can use to make multiple meals. 



Healthy Breakfast

Oatmeal with Fruit

There is only one serving per omelet.


Omelets are a good source of protein, seeing as eggs are filled with protein.


For 12 Great Value Large Grade AA Eggs, you pay $.78. For a 6 ounce bag of Marketside Baby Spinach, you pay $2.98.

Healthy Breakfast

Omelet with Veggies

There is only one serving per English Muffins.  


English muffins alone are a good source of carbs. Some people like to put eggs and cheese on their english muffins. Some people also like to put meat, like sausage or bacon on them. The meats are  good source of protein.


For 6 Thomas' Original English Muffins, you pay $2.00.


Healthy Breakfast

English Muffins

There is only one serving per piece of toast.


Avocado toast is a good source of fiber, vitamin C, vitamin B-6, potassium, and magnesium. 


For a bag of 4 Hass Avocados, you pay $5.44. For a loaf of Sara Lee Soft & Smooth White Bread, you pay $2.38. In total, you pay $7.82 for multiple meals.

Healthy Breakfast

Avocado Toast

Depending on how much fruit and cheese you give yourself, you could have multiple servings. 


Fruit and cheese is a good source of vitamins and minerals. 


For a 1 pound bag of Organic Red Grapes, you pay $2.96. For a 16 oz. brick of Kraft Natural Cheese Cheddar Sharp Chunk Cheese, you pay $4.88. In total, you pay $7.84 for multiple meals.

Healthy Breakfast

Fruit and Cheese

There is one serving per egg. 


Hard Boiled Eggs are filled with healthy proteins.  


For 12 Great Value Large Grade AA eggs, you pay $.78.

Healthy Breakfast

Hard Boiled Eggs

Depending on how much smoothie you make, you could have multiple smoothies. 


Smoothies are a good source of vitamins and depending on what you put into your smoothie, it could be a good source of protein.


For a 14 ounce bag of Dole Strawberries, Peaches & Bananas Ready-Cut Fruit, you pay $3.08.

Healthy Breakfast

Banana-Berry Smoothie

Unhealthy Breakfast

There is 11 servings in a box.


In Cinnamon Toast Crunch, sugar is big in the ingredients list. There is sugar and dextrose, and they are both high up in the list. This proves that this cereal has a very high sugar content. In a box of cereal, there is 99 grams of sugar. A 16 ounce box of Cinnamon Toast Crunch costs $3.83.

Cinnamon Toast Crunch

In a gallon of milk, there is 16 servings, seeing as one serving is one cup. 


In some ways, skim milk is better than whole milk. Skim milk is higher is calcium, but lower in fat and calories than whole milk. Although, by drinking skim milk, you may be missing out on important nutrients, like vitamins A and E.  


For a half gallon of Great Value Skim Milk, you pay $1.25.

Unhealthy Breakfast

Skim Milk

There are multiple servings of pancakes in a batch.


Pancakes are packed with calories, fats, carbs, and sugar. Especially if you put syrup or powdered sugar on top of your pancakes. 


For a 32 ounce box of Hungry Jack Complete Extra Light & Fluffy Pancake & Waffle Mix, you would pay $2.09.

Unhealthy Breakfast

Pancakes

In a small box, there are 8 Pop-tarts a box. 


Pop-tarts are packed full with sugar. Everything about them from the crust, to the filling, to the frosting is packed with sugar.


For a 16 pack box of Kellogg's Pop-Tarts Frosted Strawberry Toaster Pastries, you pay $4.60.

Unhealthy Breakfast

Poptart

Unhealthy Breakfast

There is one serving per doughnut.  


Doughnuts are packed full of carbs, sugar, and fats. Seeing as doughnuts are fried dough covered in sugary frosting, and sometimes sprinkles, It is easy to see why these are so unhealthy. 


For 12 Krispy Kreme Doughnuts Original Glazed Doughnuts, you pay $6.68.

Doughnuts


There is only one serving per cinnamon roll.


Cinnamon rolls are full of carbs, sugar and fat. The center of a cinnamon roll is cinnamon, sugar and  butter. Also, most people put frosting on top of their cinnamon rolls.  


For a 12.4 ounce can of Pillsbury w/Icing! Cinnamon Rolls, you pay $2.18.

Unhealthy Breakfast

Cinnamon Rolls

Depending on how big your muffin is, there is usually only one serving per muffin.


Muffins in general aren't that healthy they are packed with sugar. Chocolate muffins are worse because they have even more sugar than normal. 


for a 18.2 ounce box of Duncan Hines Simple Mornings Premium Muffin Mix Triple Chocolate Chunk, you pay $2.98.

Unhealthy Breakfast

Chocolate Muffins


There is one serving in a cup of yogurt.


Flavored yogurts use artificial sweeteners and flavors to flavor the yogurt. These yogurts contain lots of sugar and artificial sugars like fructose, sucrose and glucose to give their yogurt flavor.


For a 6 ounce container of Yoplait Original Strawberry Cheesecake Yogurt, you pay $.60.

Unhealthy Breakfast

Flavored Yogurt

There is 2 strudels in a serving.


Even though they say that the filling is made with real fruit, but that doesn't mean the outside of the strudel is healthy, or that the frosting is healthy either.


For a box of 6 Pillsbury Toaster Strudel Cream Cheese & Strawberry Toaster Pastries, you pay $2.00.  

Unhealthy Breakfast

Toaster Strudel

There is one serving a packet. 


Instant oatmeal is filled with sugar and fake flavors that are also filled with sugar.


For a 10 pack of Quaker Cinnamon & Spice Instant Oatmeal, you pay $2.50.

Unhealthy Breakfast

Instant Oatmeal